Subwoofer czy tuba basowa – co wybrać?

Jeżeli zaczniemy się interesować głośnikami basowymi, to możemy być zaskoczeni tym, jak duży mamy tu wybór. Chodzi nie tylko o ilość producentów i moc danego sprzętu, ale również o to, że będziemy mogli przebierać w jego wielkościach, cenie, kształcie, materiale z którego będzie stworzony, a to oznacza, że naprawdę będziemy mogli go idealnie dopasować do swoich potrzeb. Co więcej, warto tutaj również powiedzieć, że w razie problemów, możemy się poradzić specjalistów od takich basów, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasze pieniądze są dobrze wydane.

Co daje tuba basowa?

Wielu ludzi zastanawia się, czy najlepszą propozycją dla nich nie okaże się być tuba basowa. Po pierwszej jest ona proponowana w korzystnej cenie, po drugie fajnie się prezentuje, no i może sięokazać, że nie zajmuje ona aż tak wiele miejsca. Jednak musimy się tutaj liczyć z tym, że w praktyce w takich tubach mogą znajdować się dość słabe głośniki, a to będzie prowadziło do pogarszania basu.

Jeśli nie jesteśmy zbyt wymagający, to nie będzie nam to przeszkadzało, jednak dla wymagających słuchaczy, którzy wychwycą każde zniekształcenie, może się okazać, że taka tuba basowa nie będzie dobrym rozwiązaniem, bo nie będzie spełniała ich oczekiwań odnośnie jakości dźwięków.

Jak to wygląda przy subwooferze?

Jeśli chodzi o subwoofer, to możemy liczyć na to, że tutaj dźwięk będzie znacznie lepszy. Z jednej strony, ma on zamontowane głośniki lepszej jakości, a z drugiej jego obudowa wykonana jest z lepszych materiałów, co także ma wpływ na otrzymywany dźwięk. Poza tym, możemy wybrać taki subwoofer gdzie skrzynia będzie zamknięta, albo otwarta, a to oznacza, że naprawdę będziemy mieli sporo opcji do wyboru. Jednak tutaj musimy się liczyć z tym, że konieczne będzie przygotowanie większej powierzchni do jego ustawienia, a dodatkowo jeszcze, może też być tak, że będziemy musieli na niego wydać trochę więcej pieniędzy, niż przy zakupie tuby basowej. Zarówno subwoofery, jak i tuby basowe mają swoje plusy i minusy.

To oznacza, że dokładnie musimy się zapoznać z ich specyfikacją i zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami, tak abyśmy mieli pewność, że wybierzemy dla siebie naprawdę to, co będzie najlepsze i co będzie w stanie zaspokoić nasze oczekiwania co do jakości odbieranej muzyki podczas słuchania ścieżki dźwiękowej z filmu, albo po prostu muzyki lecącej z radia.