Subwooferyaktywne i pasywne – różnice

Jeżeli interesują nas głośniki, zestawy kina domowego i jesteśmy na etapie wybierania odpowiedniego sprzętu dla siebie, to z pewnością prędzej czy później trafimy na informacje o subwooferach. Powinniśmy wiedzieć, czym one są, co nam oferują i jakie są ich rodzaje, tak abyśmy mieli pewność, że dopasujemy je odpowiednio do naszych potrzeb i do jakości dźwięku, którą chcemy uzyskać.

Jeśli nie znamy się na tym dostatecznie dobrze, to zawsze możemy skorzystać z porad doświadczonych sprzedawców, którzy potrafią dla nas skompletować odpowiedni sprzęt.

Jakie są rodzaje?

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że do wyboru mamy subwoofery aktywne i pasywne.

Od tego, co wybierzemy, w znacznym stopniu może zależeć jakość naszego dźwięku, a to oznacza, że dokładnie powinniśmy się zapoznać z ich specyfikacją, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie wybieramy najlepsze rozwiązanie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że subwoofer aktywny ma wbudowany wzmacniacz.

To daje nam gwarancję, że wszystko jest ze sobą perfekcyjnie skonfigurowane i dobrane, co gwarantuje, że uzyskane w ten sposób dźwięki będą wysokiej jakości. Co więcej, nie potrzebujemy tutaj dodatkowego wzmacniacza, a więc mamy szansę zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

Co oferuje subwoofer pasywny?

W subwooferach pasywnych, w odróżnieniu od tych aktywnych, nie mamy wbudowanego wzmacniacza. To oznacza, że musimy posiadać wzmacniacz zewnętrzny, do którego podłączymy subwoofer.

Oczywiście będziemy musieli poświęcić więcej czasu na kupienie takiego subwoofera, który będzie idealnie dobrany pod możliwości wzmacniacza, a co więcej, może się okazać, że trzeba będzie się trochę natrudzić podczas jego podłączania, tak aby wszystko było ze sobą odpowiednio skonfigurowane. Dlatego też powinniśmy się dokładnie namyślić, czy subwoofer pasywny jest czym, czego potrzebujemy w swoim zestawie kina domowego i czy faktycznie będzie on spełniał nasze wymagania.

Czasami warto w takich sprawach poczytać opinie innych ludzi, którzy korzystają już z takich urządzeń. Wówczas na podstawie ich doświadczeń łatwiej będzie nam powiedzieć, które z rozwiązań jest dla nas korzystniejsze i na które powinniśmy się zdecydować, zwłaszcza że zazwyczaj jest to decyzja podejmowana na kilka najbliższych lat.