Jak dobrać subwoofer do kina domowego?

Chociaż pojawiają się czasami oferty, w których subwoofer jest wmontowany w kolumny, albo znajduje się w zestawie kolumn, które chcemy kupić, to jednak musimy sobie zdawać sprawę z tego, że dość często sprzedawany jest on oddzielnie, a więc musimy się dowiedzieć, jaki powinien być. Trzeba wówczas zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, jednak jeśli zainwestujemy w odpowiedniej jakości subwoofer, to będziemy mieli pewność, że dźwięki, które będą do nas docierały, będą na najwyższym poziomie.

Zwróćmy uwagę na moc

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić tutaj uwagę na moc, jaką posiada to urządzenie.

Oczywiście nie powinno nas tutaj zaskoczyć, że im większe pomieszczenie ma się wypełnić dźwiękiem, tym większa powinna być moc danego sprzętu. Jednak trzeba także dopilnować, aby pomiędzy poszczególnymi jego częściami moc była dobrana na odpowiednim poziomie, bo w przeciwnym razie możemy nieświadomie zniszczyć swój zestaw kina domowego. Jeśli będziemy mieli subwoofer wbudowany w kolumny, to już nic nie będziemy mogli zrobić, jednak jeśli nie ma go w zestawie i musimy go dodatkowo dokupić, to warto się zastanowić, czy nie będzie dla nas lepszy subwoofer aktywny.

Gdzie go ustawić?

Jeżeli już się zdecydowaliśmy na konkretny subwoofer, jeśli wybraliśmy już jego model aktywny, a więc taki, który posiada wbudowany wzmacniacz, to mamy możliwość na subwooferze ustawiać głośność dźwięku, który ostatecznie ma do nas docierać. Poza tym, warto tutaj pamiętać, że dźwięki o niskiej częstotliwości nie rozchodzą się kierunkowo, a to oznacza, że taki subwooferpowinien być ustawiony w pobliżu telewizora, najlepiej na wprost nas, tak abyśmy mieli gwarancję, że cały ten dźwięk będzie do nas docierał dokładnie tak jak powinien. Co ważne, to koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, czy nasz sprzęt powinien być ustawiony na podłodze, na meblach czy powieszony, o czym z pewnością będzie nas informował producent w instrukcji obsługi.

Wybór odpowiedniego sprzętu odpowiedzialnego za dobrą jakość dźwięku jest ważny. Dzięki niemu oglądanie filmów może dawać nam zupełnie inne odczucia niż to miało miejsce do tej pory. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu, na spokojne zapoznanie się z różnymi propozycjami.

Wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, co będzie pasowało do naszego zestawu kina domowego.