Jak działa subwoofer?

Dźwięk zazwyczaj składa się z różnych częstotliwości, a im więcej jesteśmy w stanie ich wychwycić, tym bardziej się w nim zatracamy i tym mocniej odczuwamy jego charakter. Dlatego też, dla wielu ludzi niezwykle ważne jest to, jakie głośniki znajdują się w ich zestawie kina domowego i robią oni wszystko, aby w ich skład wchodził również odpowiednio dobrany subwoofer. Ale za co jest on tak naprawdę odpowiedzialny?

Co o nim wiemy?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że subwoofer to głośnik superniskotonowy, a więc taki który służy do odtwarzania dźwięków o bardzo niskiej częstotliwości.

Dzięki temu możemy wychwycić głębokie basy, które sprawiają, że cała ścieżka dźwiękowa nabiera zupełnie innego charakteru, a słuchanie jej przenosi nas w inne doznania. Jednak żeby taki subwoofer mógł w odpowiedni sposób spełniać swoje zadanie, musimy mieć pewność, że będzie on odpowiednio dobrany do naszego zestawu kina domowego, a także, że będzie odpowiednio dopasowany do rozmiaru pomieszczenia, w którym ma się znajdować.

Co się dzieje?

Jeżeli interesujemy się subwooferem, to z pewnością interesujemy się tym, jak on działa.

Warto więc wiedzieć, że system stereo wysyła sygnał przez filtrdolnoprzepustowy, którego zadaniem jest wychwytywanie składowych niskoczęstotliwościowych wspólnych dla obydwóch kanałów, do subwoofera. Dzięki takiemu rozwiązaniu unika się nadmiernego przetwarzania tych składowych małej częstotliwości,dzięki czemu mamy pewność, że dźwięk jaki tutaj uzyskamy będzie na naprawdę wysokim poziomie. Warto też wiedzieć, że do wyboru mamy subwoofery aktywne i pasywne.

W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z wbudowanym wzmacniaczem, dzięki czemu taki subwoofer może działać niezależnie, a my mamy jeszcze większą gwarancję uzyskania dźwięku o odpowiedniej jakości. Subwoofer pasywny nie posiada wzmacniacza, a to oznacza, że musimy go wówczas podpiąć do zewnętrznego źródła, przez co też, musimy mieć pewność, że wybierzemy taki subwoofer, który będzie współgrał ze wzmacniaczem, który już posiadamy. Warto zobaczyć jakie są oferty, jakie są rodzaje subwooferów i za co one odpowiadają, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie wybierzemy dla siebie to co najlepsze.

Wówczas będziemy mieli największą szansę na to, że uda nam się uzyskać dźwięk naprawdę wysokiej jakości.