Położenie subwoofera z zestawem głośników

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele podczas oglądania filmów, dają odpowiednio rozchodzące się dźwięki. To właśnie one w dużej mierze nadają klimatu całej sytuacji i sprawiają, że całkowicie pochłania nas to, co dzieje się na ekranie. Jeśli posiadamy zestaw kina domowego, to za te najważniejsze dźwięki będzie odpowiadał subwoofer, a więc głośnik, który będzie odpowiedzialny za emitowanie niskich basów. Jednak w jaki sposób go ustawić, tak aby mieć pewność, że dźwięk, który dzięki temu uzyskamy, będzie satysfakcjonujący?

Metoda prób i błędów

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w rozchodzeniu się dźwięku mogą przeszkadzać przedmioty ustawione w danym pomieszczeniu, ale także mogą temu przeszkadzać betonowe ściany, od których dźwięk będzie się odbijał. Dlatego właśnie, czasami potrzeba kilku prób ustawienia subwoofera, aby mieć pewność, że basy rozchodzą się tak jak powinny. Przede wszystkim powinniśmy go próbować ustawić jak najbardziej na środku pokoju, bo wówczas istnieje szansa, że będzie on najbardziej precyzyjny, jednak może się też wtedy okazać, że będzie on jednak trochę za słaby.

Innym rozwiązaniem będzie ustawienie go blisko ściany, a uzyskany efekt będzie taki, że tego basu będzie sporo i jednocześnie, będzie on stosunkowo precyzyjny. Jeśli zależy nam na uzyskaniu najlepszych basów, to powinniśmy naszego subwoofera ustawić w rogu pokoju, jednak wówczas trzeba pamiętać, że nie może on stać równolegle do ścian, bo w takim przypadku nasz dźwięk będzie trafiał na problem ze stojącymi falami.

Próby i ustawienia

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz subwoofer jest połączony z zestawem głośników w najlepszy z możliwych sposobów, to koniecznie powinniśmy wypróbować każdą z możliwości jego ustawienia. Ale nie możemy tutaj także zapominać, że później będzie on wymagał odpowiedniego ustawienia parametrów i wyregulowania, bo bez tego, nawet najlepsze ustawienie, może się okazać niewystarczające. Dlatego właśnie, tak ważne jest to, abyśmy dokładnie się przyjrzeli możliwościom, jakie się tutaj przed nami pojawiają, bo tylko wówczas będziemy mieli gwarancję, że uda nam się uzyskać najlepszy z możliwych dźwięków. Warto na ten temat trochę poczytać, a także porozmawiać z pracownikiem sklepu sprzedającego taki sprzęt.

On także będzie mógł nam doradzić, jak to wszystko powinno być przez nas ustawione.